Část nultá – příprava

Část nultá – příprava

Vyrážím studovat na Taiwan

Úvod a něco o mě

Na následujících stránkách, kapitolách, blogových příspěvcích se dočtete můj příběh, jak jsem se rozhodl na roční studium na Taiwanu. Něco z toho co mě k tomu vedlo, trochu z přípravy a hodně z místa jako takového, fotek, na co si dát pozor a vůbec, tipy cestovatele. Na Taiwan jsme se rozhodli jet studovat společně s mým spolužákem Martinem, a oba jsme narazili na pro nás poměrně nízký, skoro až nedostatečný počet informací, a proto jsem se rozhodl napsat následující příspěvky, které by měly kromě snad příjemného počtení pomoci i budoucím studentům v postupu přípravy a studia.

Studuji ČVUT FEL, mám bakaláře v programu Kybernetika a Robotika a rozhodl jsem se na Magisterskou etapu přestoupit na program Elektronika a komunikace, obor komunikační systémy a sítě. Právě na „Ékáčku“ máme jako jedni z mála na celém ČVUT k dispozici program Double Degree, který nám umožňuje vyjet na rok na partnerské univerzity (EURECOM ve Francii, nebo NTUST na Taiwanu), kde budeme rok studovat příbuzné obory, napíšeme společnými silami obou univerzit diplomovou práci a dostaneme tituly z obou škol, zřejmě inženýra z ČVUT a master of science z NTUST.

O programu Double Degree, respektive o celém systému Erasmových a bilaterálních pobytů (Erasmus je po Evropské unii, bilaterální dohody, jsou ve zbytku světa) jsme se dozvěděli hned zkraje studia. První zmínka padla hned na úvodní schůzce k programu EK, kterou jsme absolvovali první týden. O programu Double Degree (DD) jsme se ale dozvěděli nejvíce od pana Bečváře na první přednášce předmětu MKS– mobilních komunikačních sítích. Popis mě zaujal a po další výměně informací po přednášce jsem se rozhodl. Je to zřejmě jedna z posledních šancí na dlouhodobější působení v zahraničí, vezme-li se v úvahu délka studia, věk, atd.

Za zmínku také stojí, že vedle programu DD jsem se také přihlásil na studijní pobyt v zahraničí v Jižní Korei. Na výměnné pobyty (zajišťované rektorátem) je třeba se hlásit necelý rok předem a absolvovat test a pohovor z angličtiny, na DD stačilo podat žádost v únoru / v březnu.

 

Zbytek článku asi nebude pro čtenáře – nestudenta příliš zajímavý, protože obsahuje veskrze nudné informace o administrativě a defakto je vlastně ještě z ČR. Bude následovat článek o přípravě přímo na cestu, letu a prvních dnech.

Papírování a zařizování

Je toho dost:

Je třeba poslat přihlášku, ke které přiložíte následující dokumenty v angličtině: životopis, motivační dopis, bakalářskou práci, a seznam absolvovaných předmětů. Máte-li certifikát o jazykové úrovni z angličtiny na úrovni iBT TOEFL 70 / IELTS 6 / TOEIC 800 a více, můžete jej přiložit a vyhnout se následnému ústnímu pohovoru.

V mezidobí je vhodné vybrat si téma diplomové práce, začít číst publikace příbuzné k tématu, dohodnout se s vedoucím DP a jeho kolegou na straně NTUST.

Na základě toho se vyplní Thesis Advisors Agreement, kterou podepíše student a oba profesoři.

Do konce března jsme se museli přihlásit na admissions.ntust.edu.tw

Na tento portál je třeba nahrát některé z výše zmíněných dokumentů, například dohodu o diplomové práci, opis klasifikace a vyplněnou přihlášku na Taiwan Tech. Po přijetí se zde vyplní adresa doručení offer of admission, rezervujete si zde kolej atd.

Na portále se později také objeví možnost vyplnit emergency contact, a hlavně nahrát health certificate.

Letenka

Někdy na konci května / v červnu může být vhodný čas k hledání letenek. Nebojte se včasného nákupu, můžete chytnout nějakou akci. My jsme letěli z 5. na 6. září a naštěstí jsme se přesně trefili do dne, od kdy můžeme žádat o kolej, takže jsme nemuseli řešit bydlení někde v ho(s)telu. Na letenky doporučuji nějaký srovnávač typu Skyscanner.

Nakonec jsme letěli se společností Sichuan Aerolines, zakoupené od Tripsta. O zkušenostech z letu v další kapitole.

Zdravotní záležitosti

Včas si začněte zařizovat očkování. Doporučuji navštívit Středisko očkování do zahraničí a konzultovat příslušná očkování. Doporučuji zřídit mezinárodní očkovací průkaz a nechat se očkovat na žloutenku A, B (v případě potřeby, jednu nejspíš budete mít, nevíte-li jistě, zajděte za svým praktikem a nechte si odebrat krev (stejně tam budete muset)), meningokoka (nynější vakcíny jsou lepší než před lety a postihují více séroskupin), břiští tyfus a přeočkování MMR, tzn spalničky, příušnice, zarděnky. S očkováním začněte včas, doporučuji vyhradit si na to určitě 2 měsíce, a budete-li chtít i vzteklinu, pak nejspíš ještě víc. Výše zmíněný health certificate odneste vašemu praktikovi a vyplňte ho. Na některá vyšetření máme jako čeští studenti výjimku. Právě kvůli tomuto certifikátu jsem si nechával dělat přeočkování na MMR – je nutné mít sériové číslo vakcíny.

Certifikát je pak nutno včas nahrát na admissions.

Stipendium

Žádat o stipendium bylo papírově asi nejnáročnější, protože ze začátku nikdo moc nevěděl, jak to vlastně bude. Nakonec je to nějak tak, že stipendium je hrazeno ze tří zdrojů, z nichž dva platí rektorát a jeden fakulta. O každou část je třeba žádat zvlášť. Podrobnosti se dozvíte od profesorů, popřípadě vám je napíše pan Požár, či proděkan. Když se dlouho nebude nic dít, doporučuji urgovat a vznášet dotazy.

Vízum

Existují v zásadě 2 možnosti, jak se postavit ke studiu na Taiwanu. ČR má s Taiwanem bezvízový styk na 90 dní, ale na pasovce po příletu mohou a nejspíše budou chtít vidět zpáteční letenku ze země a hotel, ve kterém jste ubytováni. Takže každých 90 dní musíte pryč a toto mít už při příletu zařízeno. Teoreticky je to asi levnější, praktické zkušenosti popíšu později.

Druhá možnost je využít rezidenční vízum na jeden rok, díky kterému budete moct přilétat, odlétat, připlouvat a odplouvat, jak se vám zlíbí. Menší nevýhodou je cena, protože vízum stojí 1704 Kč a ARC pak 1000 NTD. O penězích v další kapitole.

Vízum si musíte koupit ještě mimo Taiwan a u nás je k tomu účelu vhodná Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář v Praze na Evropské. Řízení dle instrukcí přinese kýžený výsledek za pár dnů. Po příletu na Taiwan musíte do 15 dnů požádat o ARC.

Doplnění: K tomu ještě doplním, že až se za účelem žádání o víza budete fotit, raději si nechte udělat více fotek. V době psaní tohoto textu jsem již na konci úvodního papírování a administrativa mi požrala už asi 7 fotek.

Zahraniční řidičský průkaz

K dispozici jsou dvě verze: Ženevská z roku 1949 a Víděňská z roku 1968. Jejich vydání stojí asi 50 Kč a každá žádost požere jednu fotku. Doporučuji zřídit obě, kvůli okolním zemím (například Čína a Japonsko). Zřizují se na místním odboru dopravy dle vašeho bydliště; je to pravděpodobně stejné místo, kde vám byl vydán řidičský průkaz.

Výběr předmětů

Ještě před odletem je vhodné zvážit výběr předmětů a připravit si Studijní plán a srovnávací arch pro studium v zahraničí. Následovat instrukce zde.

Předměty je třeba vybrat tak, aby vám byl na FELu schválen studijní plán. Můj je zatím takový, že v semestru po příjezdu zvládnu restíky a nebudu se muset trápit s uznáváním. Stejně ale je potřeba, aby student měl na semestr alespoň 20 kreditů.  Z toho důvodu nám bylo doporučeno zapsat si cca 3 předměty na semestr a kredity na NTUST se pak přenásobí vhodným koeficientem, který bude odpovídat ČVUT stupnici. Katalog předmětů na NTUST je zde.

Archy na léto i na zimu odneste na studijní a rovnou řekněte, že se to nejspíš bude měnit, protože výběr předmětů na NTUST se ladí hlavně první týden.

 

Toto zatím vše k přípravě z České republiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..