Tento kratší příspěvek píši z důvodu, že náhoda tomu chtěla, ale během mého zahraničního studia se budou v ČR odehrávat hned dvoje volby. Jednak do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 20. a 21. října a ze začátku roku 2018, 12. a 13. ledna, proběhne volba prezidenta České republiky.
S tímto jsem samozřejmě počítal když jsem se připravoval na cestu a rozhodl jsem se zjistit, jak je to s volbami v zahraničí, obzvláště zde, na Taiwanu, a jestli budu moct odvolit.
Pokud se budete v době voleb nacházet v zahraničí, máte dvě možnosti, jak postupovat. Buďto se nechat vyškrtnout ze seznamu voličů v trvalém bydlišti a poprosit o zápis na zastupitelském úřadě, kde chce volit, nebo volit na voličský průkaz, což je jednorázová akce. Předchozí věta a následující odstavec jsou jistě formulovány nekorektně z hlediska oficiálního názvosloví a co nejstručněji vyjadřují, jak jsem pochopil oficiální postup, uvedený na stránkách ministerstva vnitra.
V prvním případě zkrátka doručíte nějakému velvyslanectví žádost, aby si vás vzalo pod sebe a od té doby budete volit tam. Pouze toto velvyslanectví vám poté může případně vydat voličský průkaz, a to v případě, že byste nakonec chtěli volit jinde, třeba i v místě trvalého bydliště. Po příjezdu zpět do ČR je opět potřeba změnit záznamy v seznamu voličů tak, abyste byli vedení „doma“. Volit na voličský průkaz, vydaný na obecním úřadě v místě trvalého bydliště je vhodnější v případě, že se jedná o krátkodobý pobyt. Nevýhodou je, že žádat o voličský průkaz lze až po vypsání termínů voleb a u voličský průkaz vám obecní úřad vydá nejdříve 15 dnů před volbami. Je možné si ho nechat vyzvednout osobou s plnou mocí s úředně ověřeným podpisem a nebo si ho nechat zaslat na adresu v zahraničí.
Když jsem si zažádal o voličský průkaz, narazil jsem na dva problémy: jednak jsem ještě přesně neznal svoji budoucí adresu a osobně si ho samozřejmě vyzvednout nemohu. Druhý problém byl, že na prezidentské volby ještě našemu obecnímu úřadu nepřišly nějaké dokumenty, a tak mě vůbec nenechali žádost podat. V současné době jsem tak v situaci kdy jeden voličský průkaz leží doma na OÚ a o druhý bych si musel zažádat zřejmě tak, že bych si nechal složitě úředně ověřit svůj podpis zde na Taiwanu a dopis jsem poslal domů a tam mi voličský průkaz vyřídili a poslali poštou na nyní již známou adresu. Problémy ale zdaleka nekončí…
Totiž, věc se má tak, že Taiwan (Čínská republika) není dle Čínské lidové republiky legitimní stát a prohlašuje jej, v podstatě bez nároku, za své území. Díky tomu panuje mezi zeměmi politické napětí, i když Taiwan je de-facto nezávislý stát a je zde téměř 30 let demokratická vláda. Pevninská Čína odmítá mít navázány diplomatické vztahy s jakoukoliv zemí, která uznává Taiwan. Kvůli tomuto vztahu má s Taiwanem diplomatické vztahy pouze 20 zemí, mezi nimiž ČR nepřekvapivě není.
Díky tomu má naše a Taiwanské „velvyslanectví“ status pouze hospodářské a kulturní kanceláře a díky tomu zde není možné volit.
Nejbližší „voting-enabled“ ambasády jsou ty v Číně, Japonsku, Korei a na Filipínách. Ta úplně nejbližší z nich je v Šanghaji, vzdálená 700 km, hodinu a půl letadlem (nepočítám čas na letišti a dohledávku lokace).
Čili se vsadím, že vy, kdož jste doma, to k volební urně máte blíž, takže se seberte a běžte volit, protože já mám fakt dobrou omluvu, pro mě přijatelné způsoby volby elektronicky nebo korespondenčně nejsou zavedené a s pověřením plnou mocí je to protiústavní. Je mi skoro jedno komu to hodíte, máte tam kupu stran, některé jsou nové, jiné starší a můžete si vybrat mezi velmi různými názory, EU, nonEU, imigrant, plot, dotace, elektronizace. Když se na to vykašlete, skončíte jednou akorát tak někomu v pařátech jako otroci, co si neumějí udělat názor a projevit na vlastní budoucnost. Pokud se neumíte rozhodnout, mohla by vám pomoct Volební kalkulačka.
Jestli si chcete pokecat o tom, co si myslím, že je důležité nyní udělat pro naši zemi, napište mi.