V ČR se dneškem rozjíždí účtenková loterie. Jedná se službu k systému EET, aby si lidé brali účtenky i za malé nákupy, a tím donutili obchodníky evidovat maximum transakcí.
Na webu pak zákazník musí vyplnit následující údaje (uff to jsou tak 2 minuty na účtenku). Zřejmě situaci půjde řešit registrací a opisovat pouze části FIK a BIK kódu. Losování o výhry je pak jednou měsíčně.
Systém má zřejmě řadu omezení, jako například jedna účtenka od stejného obchodníka denně.
Jak je to na Taiwanu?
Zde také probíhá účtenková loterie.
K účtence většinou dostanete malý papírek s názvem obchodu, osmimístným! číslem, které je zároveň herním kódem a dalšími údaji, které jsou pro úsporu papíru ve formě dvou QR kódů.
Do nich se podařilo vměstnat spoustu dat, jako například všechny potřebné identifikátory pro finanční správu, nakoupené produkty atd.
Udělat to chytře a efektivně překvapivě žádného českého úředníka nenapadlo (nebo nechtělo napadnout). Co kdyby se pak třeba dal ten QR kód naskenovat tou mobilní aplikací a šetřilo to čas? Že by třeba QR kódy obsahovaly seznam výrobků a mohly zákazníkovi sloužit jako digitální archiv účtenek například pro pohodlné vyřízení reklamace a osobní finanční audit? Ne, myslím, že nejlepší to bude opisovat. Co nejsložitější systém pro jediný účel s nulovým přínosem.
Každý 25. den v lichém měsíci je pak na webu zdejšího ministerstva financí uveřejněno osm čísel. Ty se vztahují ke všem účtenkám vydané předchozí dva měsíce (na konci září vyšla čísla pro červenec a srpen).
Pokud se vám shodují poslední tři čísla z jakékoli účtenky s konci vylosovaných šesti čísel, vyhráváte 200 NTD (150 Kč). To je šance 0.006% na každou účtenku a proto hodně lidí alespoň tuto cenu vyhraje. Cena je k vyzvednutí na poště, nebo je možné ji v případě 7/11 uplatnit jako slevu z nákupu.
Když se ovšem shodují 4 čísla s třemi vylosovanými čísly, vyhráváte $1000, za 5 čísel je $4000, za 6 čísel $10000, shoda 7-mi čísel vyhrává 40000$ a 8-mi $200000. Pak jsou vylosována ještě dvě extra čísla, která při plné shodě vyhrávají 2 miliony, respektive 10 milionů dolarů. Tuto výhru vám na poště, ani v marketu ovšem nevydají.
Do $1000 se výhra nedaní, pro vyšší výhry je pak daň 20%. Hrát můžeme i my, cizinci.
Rád bych toto napsal jako připomenutí a srovnání, jak se u nás některé věci řeší naprosto otřesně a nefunkčně. Místo aby to sloužilo jako pozitivní motivace, mám tendenci být ze stavu spíše mrzutý a opisování čísel na webu moji náladu zřejmě příliš nezlepší.